Projekty

Rajd rowerowy „Śladami Jana Kochanowskiego”

5 września zorganizowaliśmy rajd rowerowy „Śladami Jana Kochanowskiego”. Wyruszyliśmy o godz. 9 spod Kościoła WNMP w Opactwie, gdzie w budynkach byłego klasztoru benedyktynów Jan Kochanowski pobierał pierwsze nauki. Następnym naszym przystankiem był kościół w Gródku, którego fundatorem był Andrzej Kochanowski młodszy brat poety. Po kościele oprowadzał proboszcz parafii ks. Bogusław Kasprzyk. Najważniejszym punktem rajdu było zwiedzanie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. W Mieścisku na terenie Pszczelarskiej Zagrody Edukacyjnej prowadzonej przez pana Ryszarda Szewczyka uczestnicy rajdu obok ogniska i kiełbaski, mieli godzinną prelekcję o miodzie i życiu pszczół, z degustacją miodu z pasieki pana Ryszarda.

190 rocznica Powstania Listopadowego i 189 rocznica bitwy pod Gniewoszowem oraz żołnierzy walczących o niepodległość Polski

9 sierpnia 2020 r. współorganizowaliśmy uroczystość upamiętniającą 190 rocznicę Powstania Listopadowego, 189 rocznicę bitwy pod Gniewoszowem oraz żołnierzy walczących o niepodległość Polski. O godzinie 15 w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Oleksowie została odprawiona msza w intencji Ojczyzny oraz bohaterów poległych za jej wolność.Następnie uczestnicy uroczystości na czele z żołnierzami 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz ks. Kazimierzem Bąbką przeszli na cmentarz parafialny.Wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac podziękował wszystkim za uczestnictwo we mszy św. oraz obecność na tak ważnych uroczystościach, zachęcał do kultywowania tradycji patriotycznych.Następnie głos zabrał Andrzej Abramczyk fundator nagrobka – pomnika mjr Bolesława Krakowiaka ps. „Bilof”, dowódcy pierwszego oddziału partyzanckiego Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej na terenie Powiatu Kozienickiego. Przypomniał sylwetki bohaterów walczących za wolność i niepodległość Polski.Po zakończonych przemówieniach nastąpiło złożenie kwiatów przez przedstawicieli poszczególnych delegacji oraz uroczyste poświęcenie pomnika. Po części oficjalnej na uczestników czekały smakowite ciasta i zimny kompot przygotowane przez członków Stowarzyszenia „Sieciech” oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Borku.Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom uroczystości a szczególnie fundatorowi pomnika Andrzejowi Abramczykowi.

Pomoc dla rodziny poszkodowanej w pożarze

10 czerwca w Słowikach pożar zabrał dobytek rodziny z trójką dzieci, reszta została zalana wodą. Rodzina została bez niczego. Stowarzyszenie Sieciech wierząc w sprawczą siłę ludzi dobrej woli zorganizowało pomoc dla pogorzelców. Zbiórkę prowadziliśmy w sobotę 13 czerwca w godzinach 18.00 – 19.00 w 6 punktach w gminie Sieciechów: Wola Klasztorna 44, Sieciechów ul. 11 Listopada 126, Sieciechów ul. 11 Listopada 84, Sieciechów ul. Kozienicka 53, Mozolice Małe 6, Łoje 5. Odzew był bardzo duży. Stowarzyszeniu udało się uzbierać dwa pełne samochody środków pierwszej potrzeby: żywności, ubrań, chemii. W imieniu osób poszkodowanych w pożarze, z całego serca pragniemy podziękować wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie materialne.


2019

Konferencja naukowa „200 lat od kasaty klasztoru benedyktynów w Sieciechowie”

W sobotę 14 września 2019 r. w dawnym Pałacu Opata, dziś budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Opactwie, odbyła się konferencja naukowa pt. „200 lat od kasaty klasztoru benedyktynów w Sieciechowie”.
Głównym celem całego przedsięwzięcia było upowszechnienie wiedzy o roli i znaczeniu klasztoru sieciechowskiego w dziejach naszego państwa i regionu. Wydarzenie miało też służyć lepszemu poznaniu bogatego dziedzictwa kulturowego zachowanego po benedyktynach z Sieciechowa. Konferencja zgromadziła ponad 100 osób. Tak duża frekwencja potwierdziła szerokie zainteresowanie społeczne dziejami klasztoru sieciechowskiego i zachowanego po nim dziedzictwa kulturowego.
Patronatem honorowym konferencję objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Henryk Tomasik, Andrzej Jung Starosta Powiatu Kozienickiego, Arkadiusz Guba Wójt Gminy Sieciechów oraz Marcin Szymon Gac Wójt Gminy Gniewoszów. Organizatorzy po przywitaniu gości, przypomnieli historię benedyktynów z Sieciechowa oraz krótko scharakteryzowali cel konferencji.

Uczestnicy sympozjum mogli wysłuchać interesujących wykładów dotyczących sieciechowskiego opactwa. Konferencja przyjęła formułę podziału referatów na dwa panele. W pierwszym dr hab. Joanna Kalaga omówiła badania archeologiczne przeprowadzone w klasztorze benedyktynów z Sieciechowa, dr Krzysztof Stalmach przedstawił procedury organów administracyjnych przy przejmowaniu majątku benedyktynów sieciechowskich w okresie kasaty klasztoru. Ks. kan. Wojciech Zdon podkreślał to co jest święte i to co ludzkie w ujęciu ikonografii portalu kościoła. Dr inż. Andrzej Rypulak opowiedział o krwawych walkach I wojny światowej w okolicy Opactwa. Gospodarze konferencji po części pierwszej zaprosili gości do dyskusji a następnie na kawę i ciasto.
Po przerwie ks. dr Michał Krawczyk opowiedział o procedurach, ochronie i promocji, które trzeba spełnić aby po-benedyktyński klasztor w Sieciechowie stał się Pomnikiem Historii. Karol Majcher referował o własności nieruchomej benedyktynów sieciechowskich u progu kasaty opactwa. Dr. Łukasz Janeczek opowiedział o aspektach ekonomicznych kasaty na przykładzie klasztoru oo. Cystersów w Koprzywnicy. Serce uczestników konferencji skradł br. Efrem Michalski z Opactwa Benedyktynów w Lubiniu referatem o życiu duchowym benedyktynów i Regule świętego Benedykta. Dr Robert Stępień podsumowując konferencję zaznaczył jak ważne jest dziedzictwo kulturowe zachowane po benedyktynach sieciechowskich. Po krótkiej dyskusji nastąpiło zakończenie części naukowej, organizatorzy zaprosili uczestników na zwiedzanie kościoła i zabudowań poklasztornych, oprowadzała Pani dr hab. Joanna Kalaga. Dziękujemy za tak liczne uczestnictwo w konferencji.

Organizatorami konferencji była Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opactwie, Stowarzyszenie Inicjatyw Historycznych i Kulturalnych Sieciech oraz Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Rajd Rowerowy „Królewskie Źródła”

W sobotę 7 września 2019 r. zorganizowaliśmy „Rajd Rowerowy Sieciechów – Królewskie Źródła – Sieciechów”. Oprócz wyprawy rowerowej, główną atrakcją rajdu było zwiedzanie „Królewskich Źródeł” z przewodnikiem z Nadleśnictwa Kozienice panią Lidią Zaczyńską. Po dotarciu do Królewskich Źródeł czekał na nas catering oraz ognisko z kiełbaską. Oprócz mieszkańców gminy Sieciechów w rajdzie brali udział rowerzyści z Warszawy, z gmin: Pionki, Gniewoszów, Puławy oraz Garbatka-Letnisko.

Festyn Rodzinny „Pomagamy Oliwierowi”

W niedzielę 16 czerwca 2019 r. na boisku Szkoły Podstawowej w Janikowie odbył się charytatywny Festyn Rodzinny pod hasłem „Pomagamy Oliwierowi”, organizowany przez Parafię św. Maksymiliana. Oliwier Popis urodził się 13 sierpnia 2018 r. w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie od pierwszych chwil toczy nierówną walkę o swoje życie. Stwierdzono u niego rozszczep kręgosłupa, wodogłowie i inny wady wrodzone.

Podczas festynu udało się zebrać sporą kwotę pieniężną dla chorego Oliwiera. Jako Stowarzyszenie pomagaliśmy w organizacji i realizacji tego szczytnego przedsięwzięcia.

Turniej Piłki Halowej o Puchar Wójta Gminy Sieciechów

23 lutego 2019 r. współorganizowaliśmy wraz z Gminą Sieciechów i zespołem GKSu Sieciechów Turniej Piłki Halowej o Puchar Wójta Gminy Sieciechów. W turnieju wzięło udział 8 drużyn. Miejsce pierwsze zajęła drużyna WKS (1) Zajezierze, miejsce drugie gospodarz turnieju GKS Sieciechów, miejsce trzecie drużyna z Gniewoszowa, miejsce czwarte Słowiki. W turnieju wzięły udział zespoły z powiatów Kozienice i Ryki, m.in. drużyny: Prima, Gabaryty Dęblin, WKS (2) Zajezierze i Drewniaki.
Finał:
GKS Sieciechów – WKS (1) Zajezierze 0-2
Mecz o trzecie miejsce:
Słowiki – Gniewoszów 0-1

Gród Sieciecha